Szlifowanie posadzek betonowych może się odbywać na różne sposoby. Jedna z tych metod jest tak zwany ciężki szlif, czyli wykonywanie prac na posadzce przy pomocy maszyn ciężkich. Maszyny ciężkie mają wiele zalet – między innymi dzięki dużemu dociskowi doskonale radzą sobie z wszelakimi pracami na posadzkach betonowych i kamiennych.

           

  Maszyny do ciężkiego szlifu z serii L32 o średnicy roboczej 812 mm występują w różnych wersjach. Wersja bazowa takiej maszyny (Lavina L32EU) to maszyna pchana o napędzie elektrycznym , która doskonale radzi sobie z szlifowaniem, polerowaniem, zdzieraniem, groszkowaniem oraz honingiem posadzki . Jest wyposażona w wiele ułatwień pracy takich jak uchwyt do telefonu, sterowanie obrotami systemu planetarnego i glowic , zintegrowane obciążniki, pompę wody do pracy na mokro czy ładowarkę do telefonu. Jednak z racji swojej dużej wagi ciężko się nią pracuje – trzeba dysponować pracownikiem z dużą siłą fizyczną i dużym doświadczeniem by utrzymać maszynę na właściwym torze gdy pracujące głowice chcą przesunąć ponad 600 kilogramową maszynę, zwłaszcza  na starych i nierównych betonach. Dodatkowym wartym wspomnienia utrudnieniem jest jej transport- jeśli chcemy wstawić maszynę do transportu musimy ją przepchnąć przez najazd siłą mięśni.
 

  Alternatywą jest maszyna zdalnie sterowana (Lavina L32 REU). Pilot zdalnego sterowania zmienia postrzeganie pracy tą maszyną i sprawia, że wzrasta efektywność. Operator maszyny nie musi siłą własnych mięśni jej utrzymywać i czasem „siłować się” z nią. Pracownik stoi sobie w pewnej odległości od maszyny i tylko zawiaduje jej pracą. Pilot łączy prostotę obsługi z ergonomią pracy. Większość funkcji maszyny potrzebnej obsługujemy przyciskami na pilocie. Bardziej zaawansowane funkcje, takie jak zmiany narzędzi możemy zmienić z panelu kolorowego wyświetlacza multimedialnego w naszym ojczystym języku. Kolejną zaletą maszyn z serii maszyn na pilocieREU  jest to, że przykładowo możemy przestawić maszynę czy chociażby zjechać nią z najazdu bez prowadzenia kabla i podłączania się do sieci.


  Oczywiście różnica w cenie jest zauważalna i wyżej wspomniane udogodnienia kosztują. Każdy musi sobie w swoim zakresie przekalkulować czy maszyna w bazowej wersji jest wystarczająca czy bardziej do charakteru pracy pasuje wersja z pilotem. 

  My z swojej strony możemy zapewnić, że obydwie maszyny doskonale zrealizują swoje cele i chętnie odpowiemy na wszelkie pytania odnośnie tych maszyn. Jeśli chcieli by Państwo sprawdzić daną maszynę to zachęcamy do kontaktu i zrealizowanie próby w miejscu docelowym